Persze! Vágja rá mindenki különösebb gondolkodás nélkül, hiszen alapvető szükségleteit az ember biztosítja magának.
A mindennapi élethez szükséges alapvető dolgokat, mint az élelmiszerek, ruhák, használati tárgyak, a lakhatás, igyekszünk a lehetőségeinkhez és igényeinkhez mérten megteremteni.
Ahhoz, hogy életszínvonalunkat hosszútávon tartani tudjuk, fontos, hogy alapvető pénzügyi kérdésekben tájékozottak legyünk.
Tervezéssel és megfontolt döntésekkel kiszámíthatóbbá tehetjük pénzügyeinket, így elkerülhetjük, hogy a váratlan, nagy összegű kiadások súlyos anyagi terhet jelentsenek. Pénzügyi öngondoskodásnak hívjuk az átgondolt pénzügyi tervezést, és a biztos anyagi jövő érdekében tett lépéseket.

A rövid, a közép és hosszú távú öngondoskodás
A rövid és középtávú öngondoskodás elsősorban azt jelenti, hogy tudatosan teremtjük meg anyagi biztonságunkat minden olyan nem várt esemény kapcsán, amely e nélkül komoly anyagi nehézséget okozna számunkra.
Ilyen lehet a rendszeres tartalékképzés mellett az egészségpénztári tagság vagy élet-, egészség-, vagy vagyonbiztosítás is.
Ha a rendszeres jövedelmünkből minden hónapban félre rakunk egy meghatározott összeget, ezzel tartalékot képezünk. Ez egy kisebb összeg is lehet, lényeg, hogy rendszeres legyen a megtakarítás. Tekintsünk ezekre az összegekre úgy, mintha nem is lennének.
Előfordulnak viszont olyan élethelyzetek is, amikor nem elegendő a tartalék. Az egészségpénztári megtakarítással fedezhetjük egészségünk megőrzésével kapcsolatos kiadásinkat (pl. gyógyszerek, egészségügyi szolgáltatások). Egészségbiztosítási számlánkra munkáltatónk is fizethet be tagdíjat, de egyéni befizetésekkel is gyarapíthatjuk a megtakarítást. A tagság előnye, hogy a saját befizetésünk után adókedvezményben részesülhetünk, ha az éves adóbevallásban feltüntetjük a befizetései összértéket, így annak jogszabályilag meghatározott hányadát adójóváírás formájában visszaigényelhetjük egészségpénztári számlánkra.
Az életbiztosítások is segítséget nyújthatnak egy egészségügyi probléma esetén, mert nemcsak halál esetére nyújt fedezetet, hanem kiegészítő biztosítások megkötésével balesetek vagy kritikus betegségek esetén is.
Lakásunk, értékeink biztonsága érdekében érdemes személyre szabott vagyonbiztosítást kötnünk. Káresemény során több millió forintba is kerülhet, ha mindent saját erőből kell újra megvásárolnunk vagy újjáépítenünk
Hosszú távú öngondoskodás
Elsősorban azt jelenti, hogy tudatosan készülünk arra, hogy megteremtsük a nyugdíjas éveink anyagi biztonságát. Már aktív keresőkorban gondoskodni kell a nyugdíj jövőbeni kiegészítéséről.
Az államilag támogatott nyugdíjcélú megtakarítás három formája jelenleg:
1. az önkéntes nyugdíjpénztár:
Tagság már 16 éves kortól köthető, de az első munkahely létesítésekor érdemes önkéntes nyugdíjpénztári taggá válnunk. A rendszeres havi tagdíjon felül, bármikor, bármekkora összeget befizethetünk és a befizetéseink után adó-visszatérítést igényelhetünk.
A nyugdíjpénztári megtakarítás másik önkéntes nyugdíjpénztárba átvihető vagy örökölhető.
2. a nyugdíj-előtakarékossági számla egy speciális értékpapír számla. Ha ezt a takarékoskodási lehetőséget választjuk, akkor a számlavezető intézet által elérhetővé tett lehetőségek közül mi állítjuk össze a befektetési portfóliónkat, vagyis ehhez a nyugdíj-előtakarékossági formához szükséges, hogy legyenek pénzügyi, befektetési ismereteink. Erre a számlára szintén bármikor befizethetünk és az éves befizetések után adó- visszatérítést igényelhetünk.
3. nyugdíjbiztosítás egy kifejezetten nyugdíjcélra kötött életbiztosítás. A befizetett díjat a kockázati díjak levonása után a biztosító befekteti annak érdekében, hogy a befizetett összeg gyarapodjon. Nyugdíjba vonulásakor nekünk, esetleges halálunk esetén pedig a kedvezményezettnek fizeti ki a biztosító. Éves befizetések után ebben az esetben is adó-visszatérítést igényelhetünk.

A képen a következők lehetnek: fű és szöveg

Pin It on Pinterest

Share This